Udruga mladih Varaždinski underground klub
Varaždinski underground klub najstarija je varaždinska udruga mladih, a bavi se razvijanjem programa i festivala usmjerenih na mlade, međunarodnu suradnju i nezavisnu kulturu. VUKovci su trenutno zaduženi za koordiniranje programa u P4 - centru za mlade i nezavisnu kulturu. Udruga mladih V.U.K. članica je Mreže mladih Hrvatske od 2009. godine.
Udruga mladih V. U. K. (Varaždinski underground klub) najstarija je varaždinska udruga mladih, osnovana 2005. godine. Nastaje kao odgovor na smjenu generacija i zatvaranje varaždinskih udruga Gajba i Klub prijatelja. Kao prvi zadatak postavlja si vraćanje i buđenje underground scene, tada marginalizirane u javnom životu Varaždina. Otvaranje udruge obilježava se dvodnevnim festivalom Šok za organizam. Nakon prvog open air koncerta, u privatnom prostoru u Biškupcu oformljuje se prvi VUK brlog, prostorija za probe površine 30 m2. U duhu undergrounda, taj prostor postaje mjesto ne samo za probe bendova, već i poprište 11 underground koncerata o kojima se predaja širila tada još usmenim putem, a na svirke su dolazili i europski bendovi su svojih turneja. Bilo je to mjesto razmjene fanzina, DIY distribucija CD-a (da, stari smo), kazeta (ooo da, toliko smo stari 😀 ) i sl. Prostorija u Biškupcu postaje premalom za sve aktivnosti VUKa pa koncerti naziva VUK fest sele na dravsku špicu i u Rogoz, dok Biškupec ostaje mjestom za probe bendova. U međuvremenu, točnije 2008. godine, VUK je dobio i svoj prepoznatljiv logo čiji je autor Tomislav Šestak. Logo VUKa je uvršten u postignuća hrvatskog dizajna u 2008. godini te je nagrađen na međunarodnim festivalima dizajna.
Godina 2012. prijelomna je za Udrugu mladih V.U.K. VUKovci se počinju baviti projektima, prolaze edukaciju pisanja EU projekata, a Udruga postaje i nositeljicom projekta STOP! Stronger together on policies u suradnji s partnerima iz Slovenije. Do danas su članovi_ce VUKa odradili, partnerovali i koordinirali različitim projektima: Svi smo mi kultura, New media cross border, XFO fotomaraton, NuArs Session No.1, Mladi bude Varaždin, Građanskim odgojem do boljeg društva za mlade, Fail Fest, GGWP igraonice, Hladoveena i KVART zona Špancirfest.
No, vratimo se na 2012. godinu. Članovi udruge Dragutin Kliček i Nikola Leskovar postaju predsjednicima gradskog i županijskog Savjeta mladih, a u Gradu Varaždinu prvi put radi Plan djelovanja za mlade do 2021. godine. Te godine organiziramo i festival Varaždin gori u sklopu kojeg, u dva izdanja, nastupaju najpoznatiji hrvatski bendovi, a okuplja se više od 2000 posjetitelja i posjetiteljica.
Paralelno s koncertnim aktivnostima, VUK kontinuirano radi na osnivanju centra za mlade te u početku ulazi u partnerstvo s Gradom Varaždinom za uređenje tzv. Vojne pekare. To propada, VUK se vraća u underground i radi ono što najbolje zna – projekte i koncerte.
U međuvremenu, VUKov brlog u Biškupcu se zatvara, varaždinske udruge sastavljaju Gradski program djelovanja za mlade, a VUK osniva Vakuum – centar za mlade u Domu željezničara. Zbog loših uvjeta, VUK seli u privatan prostor, a zatim 2016. godine zajedno s nekoliko varaždinskih udruga, dobiva novi prostor na adresi Preradovićeva 4.
VUK u P4
Udruga mladih V.U.K. je 2018. godine dala podršku grupi mladih i uključila se u inicijativu Varaždin za Europsku prijestolnicu mladih 2021., dok je iduće, 2019. godine vodila i koordinirala projektom Varaždin za Europsku prijestolnicu mladih 2022. godine.
Riječ je o prestižnoj titulu koju dodijeljuje Europsku forum mladih, a VUKovci su oba puta sa svojim jednogodišnjim programom za mlade ušli u samo finale. U spomenute dvije godine okupila se nova, entuzijastična ekipa mladih ljudi s područja Varaždina koja se priključila Udruzi i krenula u još jače lobiranje za mlade prema gradskim i državnim institucijama i ustanovama. Sklopljena su nova prijateljstva i partnerstva, između ostalih i s Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Eurodeskom, CROSOL-om, Velvet festivalom, Graffiti na Gradele festivalom i mnogim drugima.
Trud i rad su se isplatili. Udruga mladih V.U.K. je 2020. godine potpisala ugovor s Gradom Varaždinom, te postala voditeljicom programa u P4 – centru za mlade i nezavisnu kulturu. Članovi i članice VUKa počinju raditi na brendiranju, razvijanju cjelogodišnjeg programa za mlade te okupljanju mladih i udruga u P4.
I bit će toga još!
Želiš li postati član_ica V.U.K.-a, prijavi se TU.
4M STORYTELLING, Erasmus+ project and the leader organization is V.U.K.
The project consists of 4 modules that use visual storytelling and it’s developed in its entirety by eight NGO partners across six countries.
4M Storytelling is a project established by young people and funded by the Erasmus+ Programme of the European Union. The main (but not the only) output of the project is a method that facilitates the creation of various projects from the point of their ideas to what is needed to realize them. 4M stands for four modules within the method, each promoting and aiding an exclusive area of project development:
- creative expression
- media and advocacy
- participation
- fundraising
Each module can help in visualizing and organizing thoughts, ideas and requirements in order to make them a reality. It is a Storytelling method because through helping the user think in a more analytical, critical, and creative way – it creates a story of ideas. Each such story can be shared and explained easily so collaborators believe all of their ideas can be developed into a tangible reality by first building common narrative rules.
Partners have developed 4 corresponding graphs for each module. Each such graph is different and stimulates developing projects from different angles. When it comes to creative expression, the TaleGraph mainly supports the user in building narrative structures. The SenseGraph is for media and advocacy and helps users in critically building the visible and invisible components of any output. The HiveGraph is used for analysing different target groups to find mutual solutions in order to achieve participation. In the end, all good ideas need fundraising and that’s where the PlanGraph comes in. Its core is the highly complex topic of project management and fundraising. It simplifies them to terms that can give users an overview to better understand such an undertaking.
The partners within the 4M Storytelling project are currently working on presenting their developments (the method, a web platform, online campaigns, local activities, tutorials, etc.) to the public, all of which will be announced in the following months. The partners are:
- Hajde Creative (France)
- Illumniscate (Netherlands)
- Izvan Fokusa (Croatia)
- Legebitra (Slovenia)
- Roma Youth Organization of Croatia (Croatia)
- Udruga Mladih V.U.K. (Croatia)
- VRUM Kunst & Kulturverein (Austria)
- Associazione TDM 2000 (Italy)
DOKUMENTI DOSTUPNI ONLINE NA KLIK